Teniszkönyök, golfkönyök

Ma két betegségről fogunk beszélni, amik a könyökízületben jelentkeznek.
epicondylitis lateralis humeri továbbiakban teniszkönyök
epicondylitis medialis humeri továbbiakban golfkönyök
E két betegség a közhiedelemmel ellentétben nem csak sportolóknál alakul ki!
Fokozott fizikai igénybevételből eredő íngyulladás, illetve lassan kialakuló csonthártyagyulladás, mely az izmok tapadási helyén jön létre.
Teniszkönyök:
Nevét onnan kapta, hogy a teniszezők majd 50 százalékánál kialakul. Az alkari feszítőizmoknak a könyök külső oldalán található tapadási régiójában bekövetkező gyulladása, szorító mozdulatok hatására, illetve olyan fizikai munkavégzés következtében alakulhat ki, amikor az alkari feszítőizmok erős igénybevételnek vannak kitéve.
A tárgyak megfogásakor és felemelésekor gyengeség jelentkezik az alkarban. A fájdalom a könyöknél, vagy felette egy kicsivel jelentkezik., mely a vállba is sugározhat.
Kezelés:
A betegség tehermentesítéssel, a megerőltető mozdulatok mellőzésével, a könyökízület és az alkar nyugalomba helyezésével, fizikoterápiával (gyógymasszázs, gyógytorna, stb.)kezelhető. Súlyosabb esetben műtétre van szükség.
Golfkönyök:
A nevét a sportág művelői között előforduló gyakori panaszról kapta. A különösen gyakran érintett sportok a tenisz, a bowling és a baseball - Amerikában ezért elterjedt a dobókönyök elnevezés is, amely a baseballra utal.
A golfkönyök esetében a könyök belső felszíne nyomás érzékeny, a kézfej behajlítása intenzív fájdalommal jár, és egyes esetekben a fájdalom nem szűnik meg nyugalmi állapotban sem. A beteg képtelen megfogni a tárgyakat.
Kezelése ugyanaz mint a teniszkönyöknek.